HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μέσι – Κριστιάνο ή Παρί Σεν Ζερμέν – Αλ Νασρ/Αλ Χιλάλ 5-4 – (Βίντεο)

Παρί και μικτή Αλ Νασρ/Αλ Χιλάλ έδωσαν μία εκπληκτική παράσταση, με τους Γάλλους να επικρατούν 5-4. Δύο γκολ ο Κριστιάνο, ένα ο Μέσι.

Οσο καλύτερα γινόταν ξεκίνησε το φιλικό. Στο 3’ ο Νεϊμάρ έσκαψε εκπληκτικά για τον Μέσι, ο οποίος τσίμπησε την μπάλα στην έξοδο του τερματοφύλακα και έκανε το 1-0 για την PSG.

Το παιχνίδι απέκτησε άμεσα ρυθμό, τα αστέρια είχαν όρεξη και έτσι είδαμε ωραία μπάλα και φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 6’ το διαγώνιο σουτ του Ρονάλντο δεν έκανε τη ζημιά, όπως και το πλασέ του Νεϊμάρ μέσα από την περιοχή στο 16’, ενώ στο 27’ ο Μέσι έψαξε το δεύτερο γκολ και το παραθυράκι, όμως δεν τα κατάφερε.

Στο 34’ ήρθε η ισοφάριση για το σύνολο των Al Nasr/Al Hilal, καθώς έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Κέιλορ Νάβας αντί για την μπάλα βρήκε με μπουνιά το πρόσωπο του Κριστιάνο, τον… έπρηξε και παραχώρησε πέναλτι. Αυτό, ο Πορτογάλος το μετέτρεψε σε γκολ παρά την καλή προσπάθεια του Κοσταρικανού keeper για το 1-1. Το ήταν πλέον στο 40’, όμως το ημίχρονο κάθε άλλο παρά είχε ολοκληρωθεί.

Σε εκείνο το σημείο o Σαλέμ Αλ-Νταουσάρι έφυγε μόνος στην κόντρα, ο Χουάν Μπερνάτ τον ανέτρεψε καθαρά ως τελευταίος και ο διαιτητής δεν δίστασε να του δείξει απευθείας κόκκινη και να αφήσει την Παρί με δέκα παίκτες. Παρά το γεγονός αυτό, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 43’ όταν ο Μπαπέ έκανε τη σέντρα και ο Μαρκίνιος από θέση φορ από κοντά το 2-1.

Στις καθυστερήσεις ο Νεϊμάρ πήρε πέναλτι για μαρκάρισμα σε βάρος του έπειτα από εξέταση στο VAR, όμως ο Μοχάμεντ Αλ-Οβάις μπόκαρε την εκτέλεση και μερικές στιγμές αργότερα ο Ρονάλντο ισοφάρισε. Επειτα από δική του κεφαλιά η μπάλα πήγε στο δοκάρι και έπειτα από τσαφ του Σέρχιο Ράμος με δυνατό αριστερό έγραψε το 2-2 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Νωρίς γκολ είχαμε και στην επανάληψη. Στο 54’ ο Μπαπέ πέρασε 3-4 φορές τον ίδιο αμυντικό από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Ράμος, που από κοντά δεν μπορούσε να αστοχήσει. Το 3-2 όμως δεν έμεινε για πολύ, αφού στο 56’ ο Ζανγκ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έφερε και πάλι το ματς στα ίσα. Στο 59’ ο Μέσι κέρδισε πέναλτι για χέρι που έγινε σε σουτ του και ο Μπαπέ από την βούλα έγραψε το 4-3.

Λίγο μετά το 60’ τα μεγάλα αστέρια αποχώρησαν ως αλλαγή και όπως ήταν αναμενόμενο, ο ρυθμός έπεσε. Η Παρί πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 78’ με το τρομερό τελείωμα του Εκιτίκε στην κόντρα για το 5-3, ενώ στις καθυστερήσεις ο Ταλίσκα με τρομερό σουτ εκτός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 5-4.