HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Με το δεξί ξεκίνησε στο νέο πρωτάθλημα η ΑΕΛ

Νικηφόρο το  ξεκίνημα της ΑΕΛ στο νέο πρωτάθλημα της Super League 2. Η «Βασίλισσα» του κάμπου επικράτησε με σκορ 2-1 του Καμπανιακού και μπήκε με το δεξί στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

Τα τέρματα για την ΑΕΛ σημείωσαν ο Ογκμπόε (22’) και ο Κώστας Παπαγεωργίου (40’). Για τον Καμπανιακό είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Πόζογλου (36’).

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο ΑΕL FC ARENA, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Super League 2 (1ος όμιλος), παρουσία αρκετού κόσμου που βοήθησε τα μέγιστα τους παίκτες του κ. Παναγιώτη Γκουτσίδη να φτάσουν στη νίκη.

Πριν την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη όσων έχασαν τη ζωή τους στις πλημμύρες της Θεσσαλίας.

Η ΠΑΕ ΑΕΛ πραγματοποιεί αυτή τη δράση υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητρόπολης Λαρίσης & Τυρνάβου, δείχνοντας γι’ άλλη μία φορά το κοινωνικό της πρόσωπο.

Στο αγωνιστικό μέρος, η ΑΕΛ στο 21’ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία, ο Μαυριάς έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Κοσσονού στο δεύτερο δοκάρι έκανε το σουτ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 22’ σημειώθηκε το 1-0. Ο Κοσσονού έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής και πλάγια αριστερά, ο τερματοφύλακας Κασαπίδης μπλόκαρε ασταθώς και από κοντά ο Όγκμποε με σουτ άνοιξε το σκορ.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει και να έχει την κατοχή της μπάλας, απέναντι σε έναν αντίπαλο που κυρίως είχε αμυντικούς προσανατολισμούς.

Στο 36’ ο Καμπανιακός στην πρώτη του ευκαιρία σκόραρε. Η σέντρα βγήκε από τα δεξιά από τον Τότσκα με τον Πόζογλου με κοντινή προβολή να κάνει το 1-1.

Η «απάντηση» της ΑΕΛ ήταν άμεση και στο 40’ ο Κώστας Παπαγεωργίου με ωραία ατομική ενέργεια από πλάγια αριστερά με ωραίο τελείωμα έκανε το 2-1.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Κώστας Παπαγεωργίου έκανε το γύρισμα της μπάλας από δεξιά, η μπάλα στρώθηκε στον Ογκμπόε που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με την ΑΕΛ να έχει το προβάδισμα αλλά και την κατοχή της μπάλας.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ μπήκε το ίδιο δυναμικά με παιχνίδι κατοχής. Στο 49’ ο Οτορμίν έκανε ωραία μεταβίβαση της μπάλας στον Μαυριά, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από καλή θέση, όμως η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία.

Η ΑΕΛ συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Ο Καμπανιακός είχε μία καλή στιγμή στο 74’ με τον Μανιό να σουτάρει από κοντά και τελευταία στιγμή να διώχνει τον κίνδυνο ο Πεντρόσο.

Η ΑΕΛ άγγιξε το 3-1 στο 79’ όταν ο Μαϊδανός μπήκε στην περιοχή από πλάγια έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Στο 81’ ο Πεντρόσο έκανε ένα δυνατό σουτ από μακριά, με τον Κασαπίδη να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 91’ ο Σάρατε έκανε το σουτ από κοντά, με τον τερματοφύλακα του Καμπανιακού να διώχνει σωτήρια.

Το 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με την ΑΕΛ να αρχίζει με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Στάμου, Ηλιάδης, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Πλέγας, Παπαγεωργίου Κ. (62’ Πατράλης), Κοσσονού, Μαυριάς (62’ Πεντρόσο), Οτορμίν (72’ Αντράντα), Ογκμπόε (87’ Σάρατε).

Καμπανιακός (Ηλίας Σαπάνης): Κασαπίδης, Γαρύφαλος (73’ Καράμπελας), Γιουκούδης, Καθάριος (73’ Μάνιος), Μπούσης, Παπαστεριανός, Πόζογλου, Προσκυνητόπουλος (63’ Ζαννάκης), Σαρβανίδης, Τότσκα, Φροσύνης.

Διαιτητική τριπλέτα: Δραγάτης (Αν. Αττικής). Βοηθοί: Μαραθωνίτης (Αθηνών), Καλλής (Αν. Αττικής).