HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

“Πλήρωσε” τις χαμένες βολές και “λύγισε” στην παράταση ο Αμπελώνας

“Ιδανική αυτόχειρας”, μπορεί να χαρακτηριστεί η ομάδα μπάσκετ του Γυμναστικού Συλλόγου Αμπελώνα, καθώς έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τις νίκες της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι παίχτες των Γιαννόπουλου – Δαουλάρη, γνώρισαν εντός έδρας ήττα από την ομάδα της Άμφισσας, στην παράταση με 78 – 79, χάνοντας συνολικά 17 ελεύθερες βολές, αλλά και “άχαστες” ευκαιρίες, με αποκορύφωμα 7 χαμένα λέι απ, με αποτέλεσμα μια οδυνηρή ήττα.

Το παιχνίδι, που διεξήχθη σε μια συγκλονιστική ατμόσφαιρα, με τους φιλάθλους του Αμπελώνα να γεμίζουν ασφυκτικά το κλειστό γήπεδο της πόλης, ήταν συναρπαστικό καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 38 – 39.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αμπελωνίτες μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με μια αντεπίθεση διαρκείας, πήραν μια διαφορά 10 πόντων, που όμως, την έχασαν σχετικά εύκολα.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, με τους Αμπελωνίτες να επιδίδονται σε ένα ρεσιτάλ άστοχων βολών και λανθασμένων επιλογών, χάνοντας, μάλιστα και την τελευταία επίθεση, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει το τελικό  78 – 79.

Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Γ.Σ. Αμπελώνα, η ομάδα της Νίκαιας 2012, στο Λαρισινό ντέρμπι, που θα διεξαχθεί την Κυριακή 23 Οκτωβρίου στο κλειστό της Νίκαιας.