HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Όνειρο ήταν και πάει… Εκτός Euro 2024 η Εθνική Ελλάδος – Ηττήθηκε στα πέναλτι

Η Εθνική μας ομάδα δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε από την τελική φάση του Euro 2024 στα πέναλτι.

Κρίμα κι άδικο για την Ελλάδα! Η χώρα μας προσπάθησε φοβερά καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, έστειλε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι αλλά εκεί “λύγισε”. Οι Μπακασέτας και Γιακουμάκης δε βρήκαν στόχο και έτσι η Εθνική μας ομάδα δε θα είναι στη μεγάλη διοργάνωση της Γερμανίας.

Με συνταγή Καζακστάν ο Πογέτ στον “τελικό των τελικών”

Το ματς του αιώνα καλούνταν να δώσουν Γεωργία και Ελλάδα στην Τιφλίδα, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πάλευε για την παρουσία του σε μεγάλη διοργάνωση μετά από 10 ολόκληρα χρόνια.

Αρχίζοντας από τους γηπεδούχους, ο προπονητής της Γεωργίας, Γουιλί Σανιόλ, παρέταξε την ομάδα του με 3-5-2 και συγκεκριμένα τους: Μαμαρντασβίλι, Κβερκβέλια, Κάσια, Ντβάλι, Σενγκέλια, Κακαμπάτζε, Κιτεϊσβίλι, Κοτσορασβίλι, Τσακβεντάτζε, Κβαρατσχέλια, Ζιβζιβάτζε.

Από την άλλη πλευρά, ο Γκουστάβο Πογέτ ακολούθησε τη συνταγή του ματς με το Καζακστάν. Ο Βλαχοδήμος ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια, με τους Μπάλντοκ, Μαυροπάνο, Χατζηδιάκο και Τσιμίκα στην τετράδα της άμυνας. Ο Κουρμπέλης πήρε το ρόλο «6αριού» με τους Μάνταλο και Μπακασέτα στα χαφ, ενώ την επιθετική τριπλέτα αποτελούσαν οι Πέλκας, Μασούρας και Ιωαννίδης.

Όλα στο ζερό, αλλά γεμάτη “κίτρινες” η Ελλάδα!

Η Εθνική Ελλάδας μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να “σβήσει” την επίθεση της Γεωργίας και ο απόλυτος στόχος ήταν, ποιος άλλος; Ο Κβαρατσχέλια! Μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπάλντοκ τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα λόγω φάουλ στον παγκόσμιο αστέρα της Νάπολι. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να απειλήσει στο 9′ με τον Ιωαννίδη, αλλά δεν κατόρθωσε να βγει τετ α τετ με την εστία. Τα λεπτά κυλούσαν με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται, ενώ φάσεις δεν υπήρχαν.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ανεβάσουν ένταση και πήραν κίτρινες κάρτες από τους δύο Έλληνες στόπερ: τους Μαυροπάνο και Χατζηδιάκο. Στο 45+1′ οι Γεωργιανοί έγιναν επικίνδυνοι, όταν ο Κβερκβέλια έκανε το πρώτο σουτ και στη συνέχεια ο Σενγκέλια πήρε το ριμπάουντ, εκτέλεσε δεξιά μέσα στην περιοχή, όμως ήταν αρκετά άστοχος. Στο φινάλε των 45 λεπτών ο Τζαβέλλας ενεπλάκη σε διαπληκτισμό με τον αντίπαλο πάγκο και αποβλήθηκε.

Και τελικά ραντεβού στην… παράταση!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η διάθεση των διεθνών ήταν ξεκάθαρη: σκοπός ήταν να βρεθεί το πολυπόθητο τέρμα που έστελνε τη χώρα μας στο Euro 2024. Ο Πογέτ δεν έκανε αλλαγές ούτε σε πρόσωπα, ούτε στο στρατηγικό του σχέδιο και η ομάδα έγινε πιο επιθετική. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Ρότα και Κωνσταντέλιας αντί των Μπάλντοκ και Πέλκα. Στο 65ο λεπτό ο Μασούρας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Κωνσταντέλιας έβγαλε την μπάλα εκτός περιοχής προς τον Τσιμίκα, ο οποίος σούταρε με τη μία, αλλά το σουτ του δε σημάδεψε εστία.

Στο 71′ ο Σιώπης αντικατέστησε τον εξαιρετικό Κουρμπέλη και από εκείνο το σημείο και μετά, το παιχνίδι μετατράπηκε σε… ροντέο με την μπάλα πάνω – κάτω. Ευκαιρίες δεν προέκυψαν, όμως ο ρυθμός ήταν σαφώς υψηλότερος από πριν και στο 90+1′ ο Ιωαννίδης αστόχησε με κεφαλιά από σέντρα του Μασούρα ενώ στο 90+3′ ο Κβαρατσχέλια βγήκε ορμητικά στην αντεπίθεση και ο Ρότα του έκανε φάουλ παίρνοντας και κίτρινη κάρτα! Αυτή ήταν και η τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας, με την υπόθεση πρόκριση να κρίνεται στην παράταση.

Παράταση στην αγωνία, αναστέναξε όλη η Ελλάδα στο δοκάρι του Μαυροπάνου!

Με την εκκίνηση της παράτασης ο Γιακουμάκης μπήκε στο παιχνίδι αντί του Ιωαννίδη και ο Κβαρατσχέλια κουβάλησε την ομάδα του και προσπαθούσε να δημιουργήσει καταστάσεις. Στο 95′ δοκίμασε τα πόδια του ανεπιτυχώς και στο 98′ ο Μπουχαλάκης αντικατέστησε τον Μάνταλο. Στο 100′ ο αρχηγός Μπακασέτας σούταρε έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε κόρνερ και λίγο μετά ο Μπουχαλάκης παραλίγο να βρει εστία! Στο 102′ ο Μαυροπάνος με κεφαλιά από κόρνερ του Τσιμίκα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και η Ελλάδα άγγιξε το 0-1. Στο 103′ ο Γιακουμάκης έστρωσε πανέξυπνα την μπάλα στον επερχόμενο Ρότα, το σουτ του οποίου πέρασε οριακά έξω. Στο 105′ ο Μαυροπάνος έκανε λάθος και ο Βλαχοδήμος έκανε ΑΣΥΛΛΗΠΤΗ επέμβαση, διατηρώντας το 0-0.

Ο Ρέτσος πέρασε αντί του Χατζηδιάκου με την έναρξη του δεύτερου μισού της παράτασης ενώ στο 109′ ο Κβαρατσχέλια βγήκε από την αναμέτρηση και ένα λεπτό αργότερα ξαναχρειάστηκε ο Βλαχοδήμος, ο οποίος δήλωσε παρών! Καμία από τις δύο ομάδες δε βρήκε τρόπο να σκοράρει και η πρόκριση κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Αποκλεισμός στα πέναλτι!

Ο Κοτσορασβίλι έγραψε το 1-0 για τη Γεωργία, αλλά ο Μπακασέτας αστόχησε και οι γηπεδούχοι δε λάθεψαν για το 2-0. Ο Μασούρας μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ο Μικαουτάτζε πέταξε την μπάλα εκτός εστίας! Ο Μπουχαλάκης ισοφάρισε σε 2-2 και ο Ντβάλι έκανε το 3-2. Ο Γιακουμάκης έριξε εκτός εστίας την μπάλα και η Γεωργία σκόραρε για το 4-2!