HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Οι θεοί της μπάλας – Η Αργεντινή Παγκόσμια Πρωταθλήτρια 2022

Το εξωπραγματικό ρεζουμέ του Λίο Μέσι ολοκληρώθηκε

Το ματς της ζωής μας. Ένας Μπαπέ φαινόμενο. Όμως αυτό το Μουντιάλ το ήθελε ο Θεός και όλη η γη για πάρτη του: Σε τελικό-θρίλερ ο Λίο Μέσι και η Αργεντινή του στέφθηκαν παγκόσμιοι πρωταθλητές στα πέναλτι (3-3, 4-2 πεν.) υποτάσσοντας την Γαλλία.

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα η Αργεντινή κατέκτησε τον τίτλο του Παγκόσμιο Πρωταθλήματος και επέστρεψε στην κορυφή του κόσμου έπειτα από 36 χρόνια.

59D9A2DA 1898 447B B4AF AF4D3BF6E3BA

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον θεό της μπάλας Λιονέλ Μέσι να εκτελεί άψογα πέναλτι στο 23′ ενώ στο 36′ ο Ανχέλ Ντι Μαρία μετά από μία μαγική αντεπίθεση της Αργεντινής κάνει το 2-0.

Ακολούθησε ένας αγώνας με την Αργεντινή να έχει το πάνω χέρι και την Γαλλία να είναι χαμένη στη μετάφραση. Μέχρι το 80′ που η Γαλλία κέρδισε ένα πέναλτι και γύρισε τούμπα το παιχνίδι με τον Κίλιαν Μπαπε να βάζει το πέναλτι και μετά από 2 λεπτά να βάζει και 2ο γκολ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια… και όλα ξεκίνησαν πάλι από την αρχή.
4B74BCE2 24F5 4408 8777 A0EBCC08172B

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και η Αργεντινή για άλλη μια φορά μπήκε δυναμικά με γκολ του Μέσι στο 108′ και εκεί που νομίζαμε πως όλα τελείωσαν η Γαλλία κερδίζει ξανά πέναλτι στο 118′ και κάνει την ανατροπή και το ματς πάει στα πέναλτι.
E8A5354A 5E71 4847 B480 452405293ABA

Τελικά η Μεγάλη Πρωταθλήτρια Αργεντινή γράφει ιστορία ξανά αφού νίκησε στα πέναλτι με πρωταγωνιστή τον Εμιλιάνο Μαρτίνεζ 4-2 τη Γαλλία.

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις στο tirnavospress.gr, ακολουθήστε μας στο FacebookInstagramGoogle News, YouTube και Twitter.  Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πληροφοριών του παραπάνω άρθρου (όχι αυτολεξεί) ή μέρους αυτών μόνο αν: Αναφέρεται ως πηγή το tirnavospress.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά. – Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή – Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος.