HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νικητής ο Τύρναβος με 4 γκολ στην αναμέτρηση με τον Κίσσαβο

Με το ¨δεξί¨ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Τύρναβος 2005, καθώς επικράτησε με 2-4 του Κίσσαβου Συκουρίου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ΕΠΣΛ. Μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, με πολλές φάσεις παρακολούθησαν οι φίλαθλοι στο γήπεδο Συκουρίου. Με την έναρξη της αναμέτρησης ο Τύρναβος έδειξε την αποφασιστικότητα του για πρόκριση, καθώς στο 5′ ο Γαλάρας άνοιξε το σκορ. Στο 14′ ο Κίσσαβος ευτύχησε να ισοφαρίσει προσωρινά.
Μόλις 3 λεπτά αργότερα ο Πατρίκου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Τυρναβίτες με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Οι συγκινήσεις δεν σταμάτησαν εκεί καθώς στο 37′ ο Τύρναβος κατόρθωσε ξανά με τον Πατρίκου να πάρει προβάδισμα 2 τερμάτων. Η ομάδα του Συκουρίου κατάφερε να μειώσει πριν το τέλος του ημιχρόνου σε 2-3.Στο δεύτερο ημίχρονο το Συκούριο προσπάθησε με κάποιες ευκαιρίες να φτάσει στην ισοφάριση αλλά βρήκε μπροστά του τον απροσπέλαστο Δημήτρη Βλιώρα.
Όμως στο 57′ ο Βλιώρας ανέτρεψε αντίπαλο στην μεγάλη περιοχή του Τυρνάβου και αφού είχε ήδη δεχθεί κάρτα, πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Στη θέση του μπήκε ο Χυσκουρτάϊ όπου και απέκρουσε επιτυχημένα την εκτέλεση του πέναλτι.
Ο Τύρναβος παρά το αριθμητικό του μειονέκτημα κατόρθωσε στο 72′ να κλειδώσει την πρόκριση για την επόμενη φάση με τον Στεμπάρι να σκοράρει για το 2-4 μετά από αδράνεια του αντιπάλου.

Τύρναβος 2005 (Γιώργος Φτεργιώτης): Βλιώρας, Καρράς, Φούντας, Παπαγεωργίου, Τσατσελλάρι (65΄Στεμπάρι), Λάζος, Μπαλκούρας, Μπάκος, Τσέσμα (75΄Μπαϊκούσης), Πατρίκου, Γαλάρας (58΄Χυσκουρτάϊ).

Κίσσαβος Συκουρίου (Αποστόλης Τσιανάκας): Γιάκου, Βελλής, Αγγέλης, Γκανάτσιος (82΄Πότσης), Χασιώτης, Γκρέτσης(82΄Μέρκο), Νεμπεγλέρας (73΄Βόραδας), Κορδέλας, Καραντώνης, Λιόγκας (75΄Γκαντόγλου), Κώτσιας.

Διαιτητές: Φακής Γ. – Κουτούμπας Ν. – Σιαπλούλης Β.