HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τη σεζόν η ΑΕΛ

Με νίκη ολοκλήρωσε την φετινή ποδοσφαιρική σεζόν της η ΑΕΛ, που επικράτησε με 1-2 της Νίκης Βόλου σε παιχνίδι που ξεκίνησε στις 7 Απριλίου στο Πανθεσσαλικό στάδιο κι ολοκληρώθηκε σήμερα, 20 Ιουνίου, στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της betsson Super League 2, η ομάδα της ΑΕΛ να τερματίζει στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 58 βαθμούς.

Θυμίζουμε πως στο ματς η Νίκη Βόλου είχε προηγηθεί με το τέρμα του Τζιώρα στο 18′, με τον Μάριο Ογκμπόε να ισοφαρίζει στο 41′ με κεφαλιά για την ομάδα μας και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου να ολοκληρώνει την ανατροπή με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου τα επεισόδια που ξεκίνησαν από μερίδα οπαδών των γηπεδούχων γενικεύτηκαν με αποτέλεσμα, αρχικά ο διαιτητής κ. Τσιάρας να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια κι εν συνεχεία να αναγκαστεί να διακόψει το παιχνίδι.

Μετά από περίπου δυόμιση μήνες, ο αγώνας ολοκληρώθηκε σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης όπου η ΑΕΛ παρά την πίεση που δέχθηκε από τους γηπεδούχους που είχαν στο πλευρό τους τη δυναμική παρουσία των φιλάθλων τους, κράτησε το υπέρ της σκορ κι ολοκλήρωσε την ποδοσφαιρική χρονιά με νίκη.

Μάλιστα, η ΑΕΛ στο 55′ έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα, αλλά το σουτ του Θωμαΐδη σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπάγιτς. Ενώ λίγο πριν τη συμπλήρωση των ενενήντα ο Ογκμπόε βρήκε δίχτυα αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Από αύριο οι παίκτες της ομάδας μας θα απολαύσουν τις καλοκαιρινές τους διακοπές, με την επιστροφή για την έναρξη της νέας σεζόν να ορίζεται στα τέλη Ιουλίου.

Οι συνθέσεις

AΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Ηλίαδης, Μαξιμένκο, Αθ. Παπαγεωργίου, Θωμαΐδης, Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου, Μαυριάς, Πεντρόσο, Ογκμπόε.

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλου): Μπάγιτς, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Αναστασίου, Τοπαλίδης, Κυριακίδης, Κριμιντζάς, Γαβριηλίδης Κάσσος, Κρητικός, Τζιώρας.

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις στο tirnavospress.gr, ακολουθήστε μας στο FacebookInstagram, Google News, YouTube και Twitter.