HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νίκη της ΑΕΛ με άνετη επικράτηση επί της Κοζάνης 2-0

Στο κυνήγι του Λεβαδειακού και στο… κόλπο της ανόδου παραμένει η ΑΕΛ, που στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστική του 1ου ομίλου για την Super League 2 επικράτησε της Κοζάνης στο FC ARENA με 2-0,

στο ντεμπούτο του Νιγηριανού φορ Κεχίντε Φατάι, που πήρε λεπτά συμμετοχής, καταγράφοντας την πρώτη του εμφάνιση με το άλογο στο στήθος.

Επαγγελματική η νίκη των «βυσσινί», που φρόντισαν να «καθαρίσουν» από νωρίς το ματς, καθώς μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα ο Ηλιάδης, μετά από κόρνερ του Πεντρόσο, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Οι παίκτες του Δερμιτζάκη είχαν την πρωτοβουλία και στο 20’ διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Κ. Παπαγεωργίου εκμεταλλεύτηκε φάση διαρκείας και αδράνεια των αντίπαλων αμυντικών και με ψηλοκρεμαστό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Κοζάνης, γράφοντας το 2-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Σημειώνεται πως πριν τη σέντρα του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του μόλις τριών μηνών βρέφους, κόρης οπαδού της ΑΕΛ, που έφυγε από τη ζωή, όπως και στη μνήμη της συζύγου του ποδοσφαιριστή της Νίκης Βόλου, Παύλου Κυριακίδη, που επίσης έφυγε από τη ζωή, σε ηλικία 30 ετών.

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γιανναράκης (46′ Καλουτσικίδης), Θωμαΐδης, Αντράντα, Κοσσονού (68′ Νίνο), Κ. Παπαγεωργίου (68′ Στίνα), Πεντρόσο (78′ Φατάι), Μαυριάς.

Κοζάνη (Διγκόζης): Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης (57′ Ίτσιος), Κούφας, Αναστασόπουλος, Νάτσος, Καλλέργης (65′ Παπαδόπουλος), Σιατραβάνης (46′ Μάγκανιτς), Γιάκος (80′ Κανούλας), Ποζατζίδης (46′ Μαξίμοβιτς).