HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νίκη – πρόκριση για την ΑΕΛ με ωραίο ποδόσφαιρο

Νίκη – πρόκριση για την ΑΕΛ, που επικράτησε την Τετάρτη (27/9) του Τηλυκράτη Λευκάδας, στο AEL FC ARENA, στο πλαίσιο της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Η «βασίλισσα» του κάμπου κέρδισε με σκορ 3-0, αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο και ικανοποιώντας τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες.

Με αυτή την επικράτηση, η ΑΕΛ προκρίνεται στην επόμενη φάση, όπου άνευ αγώνα περνάει στη μεθεπόμενη φάση της διοργάνωσης (16).

Η ΑΕΛ είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά, έδειξε μεγάλη διάθεση και δημιουργούσε συνεχώς επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Στο αγωνιστικό μέρος η ΑΕΛ είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 4’, όπου σημειώθηκε και το γκολ. Ο Μιλτιάδης άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα από γύρισμα του Παπαγεωργίου Θ. (1-0).

Στο 7’ ο Pedrozo έκανε ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από δεξί δοκάρι του Τζελέπη.

Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών, ο Μιλτιάδης εκτέλεσε το φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο 19’ η ΑΕΛ έκανε δύο τα τέρματά της. Ο Pedrozo με γυριστή κεφαλιά έκανε το 2-0 από το ύψος του πέναλτι, με τη φάση να ξεκινάει από ωραία σέντρα του Παπαγεωργίου Θ. από δεξιά.

Στο 25’ η ΑΕΛ έκανε και το 3-0 με το νεαρό Παπαδόπουλο. Ο αριστερός οπισθοφύλακας προωθήθηκε, σέντραρε με τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Μπούμπα από πλευράς Τηλυκράτη, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 29’ ο Μαυριάς μπήκε μέσα στη περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Τζελέπη και κατέληξε κόρνερ.

Ο Μιλτιάδης έκανε μία ωραία ατομική ενέργεια στο 34’, σούταρε με τον Τζελέπη να μπλοκάρει.

Με τη συμπλήρωση 40 λεπτών η ΑΕΛ δημιούργησε άλλη μία πολύ καλή ευκαιρία, με τον Μαυριά να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Η ΑΕΛ ήταν κυρίαρχη σε όλο το πρώτο ημίχρονο και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ ξεκίνησε με τρεις αλλαγές με σκοπό να πάρουν χρόνο συμμετοχής και άλλοι παίκτες με τον ρυθμό του αγώνα να μην αλλάζει. Εξάλλου το 3-0 του πρώτου μέρους έδειχνε και την μεγάλη διαφορά που είχαν οι δύο ομάδες. Οι φάσεις δεν ήταν πολλές στο δεύτερο μέρος.

Στο 63’ η ΑΕΛ είχε μία ακόμη καλή στιγμή. Αυτή τη φορά ήταν ο Βrrou, που «πάτησε» περιοχή από πλάγια, έκανε το σουτ, μπλόκαρε όμως ο Τζελέπης.

Τρία λεπτά αργότερα, ωραία συνδυάστηκαν Pedrozo – Βrrou, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ, απέκρουσε στην αριστερή του γωνία ο Τζελέπης.

Στο 86’ ο Παρασκευάς έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, αφού βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα Τζελέπη, με τους αμυντικούς της αντίπαλης ομάδας να διώχνουν την τελευταία στιγμή τον κίνδυνο.

Το 3-0 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με την ΑΕΛ να παίρνει μία εύκολη πρόκριση στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΑΕΛ (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Σουλούκος (78’ Αντωνόπουλος), Παπαγεωργίου Αθ. (46’ Παρασκευάς), Παπαδόπουλος, Μaksymenko, Γιανναράκης, Πατράλης, Αndrada (46’ Θωμαΐδης), Μιλτιάδης, Pedrozo, Νίνο (66’ Ρούσης), Μαυριάς (46’ Βrrou).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Τζελέπης, Γιαννιώτης (51’ Περιστέρης), Ανδρέου, Τακίδης, Κωστόπουλος, Ρίζος (85’ Σουλιώτης), Τόσκα, Μπούμπας, Τεγούσης (51’ Μπελεβώνης), Κόκκορης (51’ Νιφορόπουλος), Γκουντρουμπής (51’ Σπανουδάκης).

Διαιτητές: Μπαϊρακτάρης (Ένωση Αθηνών), Στεφανής (Καρδίτσας), Μηνούδης (Πιερίας). 4ος Μαχαίρας (Αθηνών).