HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας για την ΑΕΛ μέσα στο Διαγόρα με 1-2 στην παράταση.

Διπλό και πρόκριση για την ΑΕΛ στη Ρόδο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας που ξύπνησε μνήμες της μεγάλης ΑΕΛ αφού επικράτησε στη Ρόδο του Διαγόρα με σκορ 1-2 (1-1 κ.δ.).

Τα γκολ για την ΑΕΛ σημείωσαν ο Δημήτρης Μαυριάς στο 41’ και Ευριπίδης Γιάκος στο 97’ με πέναλτι. Για τον Διαγόρα το γκολ πέτυχε ο Ραφίνια στο 78’ και γι’ αυτό οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Η ΑΕΛ έχασε αρκετές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα, ήταν πιεστική και γενικά είχε πολύ καλή εικόνα στο ματς με κατοχή μπάλας και σταθερή εικόνα σε όλο το ματς.

ΠΑΕ Διαγόρας Ρόδου (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπίντσης, Τοπάλ (82’ Σάιμπερτ), Σινγκ (57’ Ραφίνια), Γιώργου, Ρουγκάλας, Λαμπίρης (65’ Καβαλιέρι), Μουμίν, Πίσπας (57’ Ντος Σάντος), Ζούνης (65’ Τσιαντούλας), Τάτσης (110’ Παραστατίδης), Κουϊρουκίδης.

ΠΑΕ ΑΕΛ (Κώστας Φραντζέσκος): Θεοδωρόπουλος, Ηλιάδης, Μπέρτος, Μαϊδανός (87’ Συμελίδης), Μαξιμένκο, Παπαγεωργίου Κ. (107’ Θεολόγου), Κολομπίνο, Νικολιάς (73’ Γιάκος), Όγκμποε (73’ Κούστα), Μαυριάς (73’ Πατράλης), Γλυνός (58’ Παπαγεωργίου Θ.).

Διαιτητής: Bάτσιος (Δυτικής Αττικής). Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Δελής (Βοιωτίας). Τέταρτος: Nτάουλας (Δυτικής Αττικής).

Περίπου 300 φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση που έγινε κάτω από ιδανικές καιρικές συνθήκες.