HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Μεγάλες νίκες και πρόκριση για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό στην επόμενη φάση του Conference League

Επικές νίκες για τις δυο ελληνικές ομάδες που περνάνε στους 8 του Europian Conference League.

Πρώτα ο ΠΑΟΚ με μεγάλη ανατροπή κέρδισε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 5-1 ανατρέποντας το 2-0 του πρώτου αγώνα. Κάτω από ασφυκτική πίεση αλλά με το μαχαίρι στα δόντια, οι Θεσσαλονικείς «κατάπιαν» τους Κροάτες σε ένα ονειρικό 45λεπτο. Όχι απλά δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στην Ντιναμό αλλά φρόντισαν να εξαφανίσουν αγωνιστικά και τακτικά τους φιλοξενούμενους.

Στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης, σε κόρνερ του Αντρίγια απ’ τα αριστερά, ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά-πάσα στο πρώτο δοκάρι για να έρθει στο δεύτερο ο Μπάμπα και με κεφαλιά να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, ο Κουλιεράκης κάνει το 2-0. Στο 42′ ο Δικέφαλος τα έφερε όλα τούμπα και απέκτησε σκορ πρόκρισης με τον Μπράντον!

Οι Κροάτες έκαναν την επανεμφάνισή τους στο β΄μέρος και με το γκολ του Χότζα στο 49΄ έβαλαν «φωτιά» στο παιχνίδι. Στο 73΄έφτασε ξανά σε σκορ πρόκρισης. Σε κόρνερ από τα δεξιά του Ντεσπόντοφ, ο Σβαμπ έκανε μια επαφή με τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Κουλιεράκη και ο Έλληνας αμυντικός με το στήθος την έσπρωξε στα δίχτυα για το 4-1! Τέλος ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς ευστοχώντας από τα 11 βήματα κανει το τελικό 5-1 στο 88′.

Ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία με εξάρα επί της Μακάμπι Χάιφα (1-6)! Ο Ολυμπιακός έδειξε τις… άγριες διαθέσεις του από το ξεκίνημα. Τα γκολ των Γιόβετιτς και Ελ Αραμπί στην παράταση σφράγισαν τον ερυθρόλευκο θρίαμβο, μετά την ισοφάριση του αρχικού σκορ στο 90λεπτο, με τα όργια των Ποντένσε (1 γκολ, 2 ασίστ) Ελ Κααμπί (2 γκολ -το δεύτερο ίσως το καλύτερο της σεζόν) και Φορτούνη (1 γκολ). Κάτι παραπάνω από τέλεια εμφάνιση από την ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ που μπήκε στο ματς με τον αέρα μεγάλης ομάδας και διέλυσε την άπειρη Μακάμπι σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Το μεσημέρι της Παρασκευής (15:00), οι Πειραιώτες μαθαίνουν τον επόμενο αντίπαλό τους, με τον ΠΑΟΚ να είναι ένας από τους υποψήφιους, στο δρόμο προς το… όνειρο!

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις στο tirnavospress.gr, ακολουθήστε μας στο FacebookInstagram, Google News, YouTube και Twitter.