HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΜΠΕΛΩΝΑΣ

Λύγισαν στο τέλος οι Αμπελωνίτες

Μια πραγματική μάχη ανάμεσα στις ομάδες μπάσκετ του Αμπελώνα και των Σοφάδων, παρακολούθησαν το απόγευμα της Κυριακής, οι φίλαθλοι, που κατέκλεισαν το Κλειστό Γήπεδο του Αμπελώνα, με τελική νικήτρια την ομάδα της Καρδίτσας, σε έναν αγώνα, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Μπορεί οι Σοφάδες, πριν την έναρξη του αγώνα να θεωρούνταν το απόλυτο φαβορί της αναμέτρησης, καθώς διαθέτουν μια από τις πιο ακριβές και έμπειρες ομάδες της Γ’ Εθνικής, οι Αμπελωνίτες, όμως, ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν και δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους, όταν στα πρώτα 13 λεπτά βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμη και με 17 πόντους! Οι παίχτες του Γιαννόπουλου, βρήκαν αντίδραση και λύσεις σε άμυνα και επίθεση και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 39 – 48.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αμπελωνίτες “ροκάνισαν” κι άλλο την διαφορά, με τους παίχτες των Σοφάδων να βρίσκουν λύσεις μέσα από μεγάλα σουτ, με τις δυο ομάδες να ξεκινούν το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με την διαφορά να είναι στους 5 πόντους υπέρ των Σοφάδων.

Οι παίχτες του Αμπελώνα, συνέχισαν να πιέζουν, με αποτέλεσμα τρία λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, να πλησιάσουν το σκορ στο καλάθι! Εκεί, ένα μεγάλο σουτ των Σοφάδων και δυο αποτυχημένες επιθέσεις των Αμπελωνιτών, για τις οποίες οι “πράσινοι” διαμαρτύρονται για τις διαιτητικές αποφάσεις, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της καρδιτσιώτικης ομάδας, με το τελικό 74 – 82 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Σοφάδων εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα play offs για την άνοδο στη Β’ Εθνική, ενώ η ομάδα του Αμπελώνα θα περιμένει την τελευταία αγωνιστική (2/4), όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ομάδα των Τιτάνων Παλαμά, σε έναν τεράστιας βαθμολογικής σημασίας αγώνα, για να δει αν θα τερματίσει στην 7η ή την 8η θέση και να προετοιμαστεί για τους αγώνες play out.

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις στο tirnavospress.gr, ακολουθήστε μας στο FacebookInstagramGoogle News, YouTube και Twitter.  Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πληροφοριών του παραπάνω άρθρου (όχι αυτολεξεί) ή μέρους αυτών μόνο αν: Αναφέρεται ως πηγή το tirnavospress.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά. – Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή – Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος.