HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ήττα για τον Γ.Σ. Αμπελώνα ωστόσο εκφράζονται έντονα παράπονα για την διαιτησία

Εκτός έδρας ήττα για την ομάδα μπάσκετ του Γ.Σ. Αμπελώνα από την ομάδα της Αγριάς, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με τους Αμπελωνίτες, ωστόσο, να εκφράζουν έντονα παράπονα για τη διαιτησία, καθώς όπως υποστηρίζουν επηρέασε το αποτέλεσμα του αγώνα.

Σύμφωνα με ανθρώπους της Αμπελωνίτικης ομάδας, μέχρι το 30ο λεπτό δεν υπήρξε φάση, που να μην σφυρίχτηκε παράβαση για αυτούς, είτε σε άμυνα είτε σε επίθεση, με αποτέλεσμα την γρήγορη υπερφόρτωση με φάουλ των παιχτών του Γιαννόπουλου, αλλά κυρίως την απώλεια της αυτοσυγκέντρωσης.

Στα του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο, χαρακτηρίστηκε από νευρικές επιθέσεις και από τις δύο ομάδες, με το 14 – 11 να είναι και το σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο, το παιχνίδι άνοιξε και παρά τα συνεχή φάουλ, που σφυρίζονταν στους Αμπελωνίτες, η ανάπαυλα βρήκε τις δυο ομάδες στο 32 – 25.

Το τρίτο δεκάλεπτο, είναι και το δεκάλεπτο, που η Αμπελωνίτικη ομάδα έχει και τα μεγαλύτερα παράπονα, καθώς σε μια μόνο φάση, χρεώθηκε με ανύπαρκτο φάουλ σε τρίποντο ο Κονδυλόπουλος, ο οποίος στη συνέχεια χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στο διαιτητή, με αποτέλεσμα να αποβληθεί από το παιχνίδι και στη συνέχεια να χρεωθεί και με τεχνική ποινή και ο προπονητής του Αμπελώνα, με την ομάδα της Αγριάς να εκτελεί σε μια μόλις φάση 8 ελεύθερες βολές, με το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να γίνεται 53 – 35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Αμπελωνίτες έκαναν μια απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι, κατάφεραν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 10 πόντους, όμως δεν μπόρεσαν να πετύχουν την ολική ανατροπή, με το 64 – 49 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για τους Αμπελωνίτες, η ομάδα των Σοφάδων, που είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου και το απόλυτο φαβορί για άνοδο, την οποία θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Κυριακή 11 Δεκεμβρίου.

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις στο tirnavospress.gr, ακολουθήστε μας στο FacebookInstagramGoogle News, YouTube και Twitter.  Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πληροφοριών του παραπάνω άρθρου (όχι αυτολεξεί) ή μέρους αυτών μόνο αν: Αναφέρεται ως πηγή το tirnavospress.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά. – Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή – Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος.