HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΜΠΕΛΩΝΑΣ

Γ. Σ. Αμπελώνα: Κέρδισε και ετοιμάζεται για το ντέρμπι με τα Τρίκαλα

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μπάσκετ του Αμπελώνα, η οποία έκαμψε, σχετικά εύκολα, την αντίσταση της ομάδας του Καναλακίου Πρέβεζας, στο πλαίσιο της 4ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, με το τελικό 69 – 53, να αντικατοπτρίζει πλήρως τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.

Οι Αμπελωνίτες, που προέρχονταν από δυο σερί αρνητικά αποτελέσματα, ήθελαν πάση θυσία τη νίκη και μπήκαν δυναμικά, από το ξεκίνημα του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν αναγνωριστικό για τις δυο ομάδες και έληξε με 15 – 12. Από εκεί και μετά, οι παίχτες του Γ.Σ. Αμπελώνα “πάτησαν γκάζι” και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, προηγούμενοι με 41 – 22.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τους Αμπελωνίτες να είναι το ίδιο αποδοτικοί σε άμυνα και επίθεση, με το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου να είναι στο 59 – 36.

Το τελευταίο δεκάλεπτο, επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του αθλητή των φιλοξενουμένων Σπύρου Πάνου, ο οποίος χρειάστηκε ράμματα στο φρύδι, με τον ρυθμό να πέφτει κατακόρυφα και τον πίνακα του σκορ να γράφει το τελικό 69 – 53.

Μετά από αυτή τους νίκη, οι Αμπελωνίτες ετοιμάζονται για ένα πάρα πολύ δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε έναν αντίπαλο, που θεωρείται εκ των φαβορί του ομίλου, τον Α.Ο. Τρίκαλα, τον οποίο αντιμετωπίζουν εκτός έδρας, την Κυριακή 6 Νοεμβρίου.