HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΑΜΠΕΛΩΝΑΣ

Γ. Σ. Αμπελώνα: ”Απόδραση” από την Πρέβεζα, προετοιμάζεται για Τρίκαλα

Με το διπλό στις αποσκευές της, επέστρεψε από το Καναλάκι Πρέβεζας η ομάδα μπάσκετ του Αμπελώνα, που επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 66 – 79, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Οι Αμπελωνίτες ταξίδεψαν στην Πρέβεζα με ανεβασμένη ψυχολογία, καθώς προέρχονταν από δυο θετικά αποτελέσματα, με Άμφισσα εκτός και Νίκαια άνευ αγώνα και ήθελαν πάση θυσία τη νίκη, για να αναρριχηθούν ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα.

αμπελονασ

Έτσι, από το ξεκίνημα του αγώνα, μπήκαν αποφασισμένοι και δημιούργησαν από νωρίς μια διαφορά ασφαλείας, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει στο συν 12 (17 – 29). Στο ίδιο μοτίβο, κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Αμπελωνίτες να επιβάλλουν πλήρως τον ρυθμό τους και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 30 – 43. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Πρέβεζας προσπάθησε να αντιδράσει, παίζοντας σκληρή άμυνα και με τον κόσμο στο πλευρό της, όμως οι Αμπελωνίτες βρήκαν λύσεις, με το 46 – 60 να είναι το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αμπελώνα, παρά την πιεστική ατμόσφαιρα που υπήρχε, δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και πήρε άλλο ένα σημαντικό ροζ φύλλο, με το 66 – 79 να είναι το τελικό σκορ του αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για τους Αμπελωνίτες, η ομάδα του Α.Ο. Τρίκαλα, που “φιγουράρει” στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, την οποία υποδέχονται την Κυριακή 5 Φεβρουαρίου στις 5 μ.μ στο Κλειστό Γήπεδο Αμπελώνα.

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις στο tirnavospress.gr, ακολουθήστε μας στο FacebookInstagramGoogle News, YouTube και Twitter.  Προσοχή! Επιτρέπεται η αναδημοσίευση των πληροφοριών του παραπάνω άρθρου (όχι αυτολεξεί) ή μέρους αυτών μόνο αν: Αναφέρεται ως πηγή το tirnavospress.gr στο σημείο όπου γίνεται η αναφορά. – Στο τέλος του άρθρου ως Πηγή – Σε ένα από τα δύο σημεία να υπάρχει ενεργός σύνδεσμος.