HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Διαστημικός ΠΑΟΚ 4-2 τον Ολυμπιακό μέσα στο Καραϊσκάκη

Ο ΠΑΟΚ έκανε απίστευτα πράγματα στο Καραϊσκάκης και με πανέμορφα γκολ επικράτησε 4-2 του Ολυμπιακού για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Super League. Zίβκοβιτς (38′), Τόμας (56′, 65′), Οζντόεφ (78′) τα γκολ του Δικεφάλου, μείωσαν Φορτούνης και Μασούρας στο 86′ και στο 90+8′ αντίστοιχα.

Τεράστιος θρίαμβος για τον ΠΑΟΚ στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Ο Δικέφαλος έκανε σπουδαία πράγματα στο Φάληρο και ισοπέδωσε με 4-2 τον Ολυμπιακό για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Super League παίζοντας καταπληκτικό ποδόσφαιρο.

Ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Άντριγια Ζίβκοβιτς. Ο Δικέφαλος έκανε την ιδανική διαχείριση του παιχνιδιού, στο 56′ ο Τόμας με πέναλτι ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ στο 66′ ο φορ του Δικεφάλου έκανε το 3-0.

Ο Μαγκομέντ Οζντόεφ, μετά από εκπληκτική συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Κωνσταντέλια, έγραψε το 4-0 για τον Δικέφαλο. Ο Φορτούνης μείωσε στο 86′ σε 4-1, με τον Μασούρα στο 90+8′ να γράφει το αποτέλεσμα.

Στη βαθμολογία, ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 20 πόντους και είναι στην 4η θέση, με τον Ολυμπιακό να μένει στους 21 βαθμούς και να είναι δεύτερος μαζί με ΑΕΚ (αναμένει την απόφαση της Επιτροπής Εφέσεων).

Ο Ολυμπιακός πλέον συγκεντρώνεται στο κρίσιμο παιχνίδι με τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο (9/11, 22:00) για τους ομίλους του Europa League, ενώ ο ΠΑΟΚ για την αναμέτρηση απέναντι στην Αμπερντίν στην Τούμπα (9/11, 19:45) για το Conference League.

Το ματς

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ παρατάχθηκε με 4-3-3, με τους Καμαρά, Έσε και Αλεξανδρόπουλο να τοποθετούνται στον άξονα. Από την άλλη, ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε 4-2-3-1, με τους Κεντζιόρα – Κουλιεράκη στο κέντρο της άμυνας και τον Μουργκ στη θέση “10”, με τον Κωνσταντέλια να ξεκινάει απ’ τον πάγκο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν υπήρχε τελική, με τις μονομαχίες να είναι αρκετές στη μεσαία γραμμή. Ο Ολυμπιακός απείλησε στο 10′ με σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής. Οι ερυθρόλευκοι δυσκολεύονταν να πατήσουν στην περιοχή του Δικεφάλου, εν αντιθέσει με τους παίκτες του ΠΑΟΚ που πατούσαν πιο εύκολα στο “κουτί” των ερυθρόλευκων.

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φορτούνης από τα δεξιά έψαξε τον Ποντένσε στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι, που έδρασε σωτήρια. Τρία λεπτά αργότερα απάντησε ο Κουλιεράκης με σουτ μέσα από την περιοχή που πέρασε άουτ.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε τον ρυθμό του και στο 30′ είχε καλή στιγμή με τον Ζίβκοβιτς στην αντεπίθεση. Στο 38ο λεπτό ο Δικέφαλος μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Μπάμπα έβγαλε από τα αριστερά την παράλληλη μπαλιά, με τον Ζίβκοβιτς να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, ο Πασχαλάκης δεν κατάφερε να διώξει, δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Οι ποδοσφαιριστές του Λουτσέσκου συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους, κρατώντας μακριά από την περιοχή τους τον Ολυμπιακό.

O Mαρτίνεθ πέρασε στην ανάπαυλα τον Μασούρα στη θέση του Αλεξανδρόπουλου με τον σχηματισμό να γίνεται 4-2-2. Οι ερηυθρόλευκοι απείλησαν στο 48′ με σουτ του Φορτούνη εκτός περιοχής, μετά το λάθος του Μεϊτέ. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που ανέβασε τον δείκτη του σκορ.

Ο Μπάμπα από τα αριστερά έκανε το γέμισμα στην περιοχή, ο Πορόσο ανέτρεψε τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος κινήθηκε στην μπάλα και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Τόμας ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Πασχαλάκη για το 2-0 στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μαρτίνεθ έκανε ακόμη πιο επιθετικό το σχήμα του με τον Σολμπάκεν να αντικαθιστά τον Κίνι. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ήταν “φωτιά” στην αντεπίθεση και πέτυχε ένα υπέροχο γκολ στο 66ο λεπτό για το 3-0. Ο Ζίβκοβιτς είδε την κίνηση του Μουργκ στην αριστερή πλευρά της περιοχής, εκείνος τροφοδότησε στα δεξιά τον Τόμας, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός επιχειρούσε με τις αλλαγές να βρει τρόπο να επιστρέψει στο παιχνίδι, ενώ από την πλευρά του ο Λουτσέσκου πέρασε τον Κωνσταντέλια για να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους. Και τα κατάφερνε καθώς ο νεαρός παίκτης του Δικεφάλου απείλησε με σουτ την εστία των ερυθρόλευκων.

Στο 78′ ο ΠΑΟΚ μεγάλωσε ακόμη περισσότερο τον θρίαμβό του με ένα γκολ… χάρμα οφθαλμών. Ο Κωνσταντέλιας έπαιξε το 1-2 με τον Μπράντον Τόμας, ο νεαρός παίκτης του Δικεφάλου πέρασε τον Πασχαλάκη βγήκε πλάγια, με τακουνάκι έστρωσε στον Οζντόεφ που σκόραρε. Στο 86′ ο Ολυμπιακός μείωσε. Σε φάση διαρκείας μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φορτούνης πήρε την μπάλα στα αριστερά της περιοχής, πλάσαρε και η μπάλα με τη βοήθεια του δοκαριού μπήκε στα δίχτυα.

• ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι, Πορόσο, Ρέτσος, Κίνι, Αλεξανδρόπουλος (46′ Μασούρας), Καμαρά, Έσε, Ποντένσε, Φορτούνης, Ελ Κααμπί.
  • ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Μουργκ, Ζίβκοβιτς, Τάισον, Τόμας.

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις στο tirnavospress.gr, ακολουθήστε μας στο FacebookInstagramGoogle News, YouTube και Twitter.