HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΑΕΛ – Νίκη Βόλου 1-0 – Νίκη για την ΑΕΛ σε έναν δύσκολο και με ιδιαίτερη σημασία αγώνα

Έναν δύσκολο και με ιδιαίτερη σημασία αγώνα κατάφερε χθες η ΑΕΛ να κερδίσει με 1-0, σε μια αγωνιστική αφιερωμένη στην παγκόσμια ημέρα ατόμων με αναπηρία, επί της αξιόμαχης Νίκης Βόλου μπροστά σε θερμό και πολυπληθές κοινό στο γήπεδό μας, που δημιούργησε φανταστική ατμόσφαιρα και ώθησε τους παίκτες μας ψυχολογικά για την επίτευξη του στόχου.

Η ΑΕΛ είχε γενικότερα την πρωτοβουλία και πολλές φάσεις κοντά στην αντίπαλη εστία στο πρώτο ημίχρονο αλλά χωρίς να βρει τον στόχο μετά από αρκετά άστοχα σουτ. Η Νίκη Βόλου αντίστοιχα, ομάδα ποιοτική και με στόχους, όπως και ο κ. Δερμιτζάκης τόνισε προ ημερών και ζήτησε να προσεχθεί πολύ με σοβαρότητα, έκανε τις προσπάθειές της αλλά χωρίς να καταφέρει να φτάσει πολλές φορές και να απειλήσει το τέρμα του Σουλούκου.

Το δεύτερο μέρος είχε τουλάχιστον είκοσι λεπτά στο ξεκίνημά του μοιρασμένων ενεργειών στο κέντρο χωρίς δημιουργία φάσεων εκατέρωθεν κι έπειτα ανεβάζοντας στροφές και οι δύο ομάδες, έχοντας και την πίεση του χρόνου αναζητώντας τη νίκη, έδειξαν ότι απειλούν και ζητούν το γκολ σε συνδυασμό με τις αλλαγές των προπονητών που κλήθηκαν να δώσουν φρέσκες λύσεις και αποτέλεσμα. Οι «βυσσινί» με σκόρερ τον Κώστα Παπαγεωργίου, με σουτ στο 81′, πήραν τους πολυπόθητους 3 βαθμούς, μετά από ωραία συνεργασία στη μεγάλη περιοχή κι εύστοχο πλασέ από κοντά στην αριστερή γωνία του Γκαραβέλη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των Λαρισαίων οπαδών. Μέχρι το φινάλε οι προσπάθειες και των δύο αντιπάλων δεν άλλαξαν το σκορ και ο μόνος σοβαρός κίνδυνος για την ΑΕΛ ήρθε με την εκπνοή των καθυστερήσεων από φάουλ σε καλή θέση που μετά την εκτέλεσή του Μιράντα πέρασε άουτ δύο μέτρα δίπλα από την εστία του Σουλούκου.

Οι φάσεις του αγώνα:
3′ Σέντρα του Κοσονού και προβολή του Πεδρόσο, μπλόκαρε ο Γκαραβέλης
4′ Σουτ του Κρητικού περνά ψηλά άουτ
9′ Σουτ του Μαυριά μπλοκάρει ο Γκαραβέλης
20′ Σουτ του Κοσονού άουτ
23′ Σουτ του Κρητικού μπλοκάρει ο Σουλούκος
25′ Σουτ του Οτορμίν άστοχα άουτ
33′ Σουτ του Πλέγα περνά και αυτό άουτ
36′ Σουτ του Μαυριά άστοχα άουτ
45′ Κεφαλιά του Κάσσου από κοντά αποκρούει ο Σουλούκος πάνω στη γραμμή
45+1′ Εκτέλεση φάουλ του Οτορμίν αποκρούει ο Γκαραβέλης
75′ Σέντρα του Μαυριά μπλόκαρε ο Γκαραβέλης
80′ Δυνατό σουτ του Καλουτσικίδη περνά ψηλά άουτ
81 ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ με πλασέ του Κώστα Παπαγεωργίου
88′ Σουτ του Νίνο αποκρούει ο τερματοφύλακας της Νίκης
90′ Κόρνερ και κεφαλιά του Γρομητσάρη άουτ
90+5′ Εκτέλεση φάουλ για τη Νίκη Βόλου, ο Μιράντα αστοχεί

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Θ. Παπαγεωργίου (63′ Καλουτσικίδης), Γιανναράκης, Στάμου, Πλέγας, Μαίδανός, Κοσονού (63′ Ογκμπόε), Αντράντα, Οτόρμιν (78′ Κ. Παπαγεωργίου), Μαυριάς (85′ Μπρου), Πεδρόσο (78′ Νίνο).

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Γρομητσάρης, Στίκας, Αναστασίου (64′ Ναα), Κυριακίδης, Παναγιωτίδης (75′ Λίταινας), Γαβριηλίδης (83′ Πολίτης), Ριμπέιρο (64′ Τζιώρας), Κρητικός, Μιράντα.

Δείτε όλες τις τελευταίες ειδήσεις στο tirnavospress.gr, ακολουθήστε μας στο FacebookInstagramGoogle News, YouTube και Twitter