HomeΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Με 2 εκπληκτικά γκολ η Ελλάδα επικράτησε της Ιρλανδίας και αντιμετωπίζει την Ολλανδία την Δευτέρα 16/10

Με εκπληκτικά γκολ των Γιακουμάκη (20΄) και Μασούρα (45’+4′), η Ελλάδα επικράτησε της Ιρλανδίας στο Δουβλίνο και μετά την ήττα της Ολλανδίας από τη Γαλλία, περιμένει τους «Οράνιε» τη Δευτέρα στην OPAP Arena ώστε με νίκη να διεκδικήσει την πρόκριση στο τελευταίο ματς με τους «αδιάφορους» Γάλλους.

Σπουδαία αγωνιστική βραδιά για την Ελλάδα που όχι μόνο έκανε το αγωνιστικό της καθήκον στην Ιρλανδία αλλά είδε και τη Γαλλία να της κάνει το… χατήρι και να νικά την Ολλανδία με 2-1 στο Άμστερνταμ και έτσι η Εθνική μας πάει για όλα για όλα με τους Οράνιε τη Δευτέρα στην OPAP Arena διεκδικώντας έτσι τις ελπίδες πρόκρισής της μέσω του ομίλου.

Η Ελλάδα μπορεί να μην είχε καλό ξεκίνημα ωστόσο στη συνέχεια πιστοποίησε την ανωτερότητά της απέναντι στην Ιρλανδία. Σκόρερ οι Γιακουμάκης και Μασούρας.

Ιρλανδία – Ελλάδα: Πώς ξεκίνησαν οι 2 ομάδες

Στην Ιρλανδία ο Μπαζούνου ήταν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα οι Ν. Κόλινς, Ντάφι και Σκέιλς, άξονας με Ντόχερτι και Ογκμπένε έξω δεξιά και έξω αριστερά αντίστοιχα και εσωτερικά οι Μπράουνι και Κάλεν και πίσω από τον φορ Φέργκιουσον οι Σμολμπόουν και Νάιτ. Στο γήπεδο πάντως φάνηκε ειδικά από ένα σημείο και μετά ότι οι Ιρλανδοί είχαν 4αδα πίσω.

Για την Ελλάδα κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Βλαχοδήμος και στην άμυνα οι Τσιμίκας, Ρέτσος, Μαυροπάνος και Ρότα. Στο κέντρο τοποθετήθηκαν οι Κουρμπέλης, Μάνταλος και Μπακασέτας και μπροστά οι Πέλκας, Μασούρας και Γιακουμάκης.

Δοκάρι η Ιρλανδία αλλά η Ελλάδα είχε γκολ με τους Γιακουμάκη και Μασούρα!

Το πρώτο σουτ του αγώνα ήταν στο 4′ από τους Ιρλανδούς. Μπαλιά του Ογκμπένε και επιθετική προσπάθεια από τον Σμόλμποουν με σουτ του που αποκρούστηκε δύσκολα. Στο 5ο λεπτό ο Φέργκιουσον είχε σουτ στο δοκάρι και έτσι μεγάλη φάση για την Ιρλανδία. Στο 9′ η κεφαλιά του Κόλινς μετά από κόρνερ έφυγε έξω με την Ελλάδα στα πρώτα λεπτά να μην έχει απειλήσει καν.

Στο 10ο λεπτό ένα σουτ από τον Μάνταλο κόπηκε. Στο 17′ ο Μπακασέτας ήταν που είχε ένα φοβερό σουτ από μακριά που έβγαλε δύσκολα ο Μπαζούνου. Στο 20ό λεπτό ο Τσιμίκας εξέθεσε τον Ογκμπένε από την πλευρά του, τον πέρασε 2 φορές και σέντραρε για τον Γιακουμάκη που με πολύ καλό άλμα και κεφαλιά έκανε το 0-1. Η Ιρλανδία έψαξε σχεδόν αμέσως μετά το γκολ αλλά στο 22′ ο Σμόλμποουν σούταρε ψηλά έξω.

Ο Μπακασέτας θα είχε και ένα ακόμα σουτ. Το είχε στο 33′ με τον Μπαζούνου να μπλοκάρει. Ο Πέλκας στο 37′ θα έχανε μεγάλη φάση με χαμένο τετ α τετ (που του το έβγαλε ο Μπαζούνου) έπειτα από δύο μεταβιβάσεις, μία του Μασούρα και μία του Γιακουμάκη. Στο 42′ ο Κάλεν θα είχε και αυτός ένα σουτ που πέρασε εκτός. Στο 45+ η κεφαλιά του Ντάφι που μπλοκάρεται.

Η Ελλάδα στο πιο μεγάλο μέρος του α’ ημιχρόνου ήταν ανώτερη των Ιρλανδών. Έτσι δικαιώθηκε αγωνιστικά και στο τέλος του πρώτου 45λεπτου με μία πολύ καλή της επίθεση. Μεγάλη μπαλιά του Μάνταλου στον Γιακουμάκη που γύρισε τη μπάλα στον Πέλκα και από εκεί πήγε στον Μασούρα ο οποίος με τη μία έκανε το 0-2 στις καθυστερήσεις.

Χαμένες ευκαιρίες η Ελλάδα, πίεσε για το 2-1 η Ιρλανδία

Στο 2ο 45λεπτο η Εθνική μας έχασε και άλλες καλές στιγμές για γκολ. Ο Πέλκας ήταν ο παίκτης που έχασε 2η μεγάλη φάση στον αγώνα. Αυτό έγινε στο 53′ όταν βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και σούταρε έξω. Στο 60′ ο Νάιτ δοκίμασε το πόδι του με σουτ που πέρασε εκτός εστίας.

Στο 66′ και λίγο μετά την είσοδό του ο Χατζηγιοβάννης είχε σουτ στα σώματα. Στο 74′ ο Ιωαννίδης είχε μία κεφαλιά λίγο άουτ για να απειλήσει και αυτός. Στο 77′ οι Ιρλανδοί είχαν ένα σουτ με τον Φέργκιουσον που ήταν απελπιστικά άστοχο.

Προς το τέλος του αγώνα και μετά το 80′ οι Ιρλανδοί έβγαλαν καλές στιγμές. Στο 82′ ο Μασούρας απομάκρυνε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή μετά από κεφαλιά του Ντόχερτι. Στο 83′ υπήρξε και πολύ καλή προσπάθεια του Ρόμπινσον ενώ ο Βλαχοδήμος είχε 2 καλές επεμβάσεις. Ο Πογέτ για να ενισχύσει τα μετόπισθεν έβαλε και άλλον στόπερ, τον Κουλιεράκη, για να έχει έτσι διάταξη με μία 5-4-1 ενώ για μία στιγμή υπήρξε ένα μπέρδεμα με τις αλλαγές της Ελλάδας, που φάνηκε να λύνεται μετά. Το τελικό σκορ, το 0-2 δεδομένα ήταν δίκαιο βάσει της διαφοράς των 2 ομάδων

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Μπαζούνου, Ν. Κόλινς, Ντάφι, Σκέιλς, Ντόχερτι, Μπράουνι (70′ Τζόνστον), Κάλεν, Ογκμπένε (85′ Ίνταχ), Σμόλμποουν (70′ Ρόμπινσον), Νάιτ και Φέργκιουσον.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Ρέτσος, Μαυροπάνος, Ρότα, Μάνταλος, Κουρμπέλης (64′ λ.τρ. Μπουχαλάκης), Μπακασέτας (87′ Σιώπης), Πέλκας (64′ Χατζηγιοβάννης), Μασούρας (87′ Κουλιεράκης) και Γιακουμάκης (70′ Ιωαννίδης).